System lokalnego oznakowania miasta uwzględnia 18 dzielnic, podzielonych na osiedla. Organami porządkowymi w mieście są: Komenda Stołeczna Policji i 7 Komend Rejonowych, i łącznie 16 komisariatów dzielnicowych oraz 4 komisariaty specjalistyczne (kolejowy, metra, portu lotniczego i rzeczny). Analogicznie Straż Miejska m.st. Warszawy ma 1 Komendę i 7 Oddziałów Terenowych. W mieście jest 11 dzielnicowych urzędów skarbowych i 3 oddziały ZUS, z 4 inspektoratami i 1 biurem terenowym. Kościół katolicki dzieli miasto na 11 dekanatów / 86 parafii w archidiecezji warszawskiej oraz 6 dekanatów / 55 parafii w diecezji warszawsko-praskiej. +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++llWAWAnet w Warszawie o Warszawie

PRAWO AKTY PRAWNE ISTOTNE DLA ORGANÓW SAMORZĄDOWYCH

Osiedla według różnych źródeł ich ilość jest zróżnicowana, a rozbieżność duża. Gdy jest to przedział od około 100 do ponad 300 osiedli, podanie nawet przybliżonej ilości jest trudne, a wręcz bezsensowne. Tym bardziej, że nie ma jasnych kryteriów podziału. Są nimi kryteria oficjalne odnoszące się do osiedla i nieoficjalne, czyli lokalne zwyczaje, które dzielą osiedla na (pod)-„osiedla”.

Ulice na terenie Warszawy ich ilość określona jest liczbą 5.213, tyle jest ulic fizycznie istniejących w mieście. To potwierdza oficjalny dokument urzędowy.*/ Jednak trzeba wskazać na powtarzalność ich nazw, co jest spuścizną zmian, które zaszły w wyniku włączania kolejnych obszarów w obręb miasta, lecz bez dokonywania zmian nazw ulic, czego skutkiem są nadal nazwy zdublowane. 

Miejsca i nazwy ich poprawność określa zarządzenie.*/ Pomimo tego jednoznaczne, nie budzące wątpliwości wskazanie miejsca w dużym stopniu zakłóca powtarzalność członu nazwy własnej i/lub użycie nazwy skróconej, a częściej określeń zwyczajowej przyjętych w lokalnym nazewnictwie. Natomiast prawidłowe wskazanie miejsca w wielu przypadkach całkowicie wyklucza powtórzenie nazw tożsamych a odnoszących się do miejsc o takim samym charakterze, jak np. ulice.

Burmistrzu zadaj samemu sobie pytanie. Rządzę, czy zarządzam? Słowa w brzmieniu podobne do siebie, lecz w znaczeniu mające kolosalną różnicę. Rządzenie to władztwo. Zarządzanie to kierowanie; zgodnie z posiadanymi uprawnieniami wydawanie innym osobom poleceń podjęcia określonych czynności.

Kontrola obywatelska •  Jest inicjatywą, która opiera się na zapewnieniu obywatelom możliwości sprawdzania i oceniania. To działania mające na celu sprawowanie kontroli nad funkcjonowaniem instytucji publicznych i zaufania publicznego; w tym m.in. monitorowanie różnych aspektów funkcjonowania administracji samorządowej.

+

WARSZAWA PRAWOBRZEŻNA
Warszawa prawobrzeżna to powierzchnia 252,07 km2 podzielona na 7 dzielnic na terenie których zamieszkuje łącznie 667.179 mieszkańców (wg GUS 1.01.2024) Najmniejszą terytorialnie jest dzielnica Rembertów (99,30 km2), największą dzielnica Białołęka (73,00 km2). Natomiast pod względem liczby mieszkańców największą jest dzielnica Praga-Południe (185.810), najmniejszą dzielnica Rembertów (24.822). Prawobrzeżna Warszawa niezwykle długo, jeszcze np. w raporcie GUS z 2007 roku, była uznawana za odrębną, gorszą część miasta. Ważne jest jednak to, że długo także w świadomości społecznej  cała prawa tzn. praska strona Warszawy uchodziła za oddzielną część miasta.

POLICJA
KRP Warszawa VI (2)
Praga-Północ, Białołęka, Targówek
KRP Warszawa VII (3)
Praga-Południe,
Rembertów, Wawer, Wesoła

(?) ilość komisariatów

STRAŻ MIEJSKA
VI Oddział Terenowy
Praga-Północ, Białołęka, Targówek
VII Oddział Terenowy
Praga-Południe,
Rembertów, Wawer, Wesoła

+

URZĄD SKARBOWY
Urząd Skarbowy Praga
Praga-Południe, Praga-Północ
Urząd Skarbowy Targówek
Białołęka, Targówek
Urząd Skarbowy Wawer
Rembertów, Wawer, Wesoła

ZUS WARSZAWA
ZUS II Praga-Południe
Rembertów, Wawer, Wesoła
Inspektorat Praga-Północ
Białołęka, Targówek

+

Warszawianin, warszawianie „napływowcy” albo „słoiki”. Kto? „Kryterium, które stosuję żeby określić kto jest kim jest bardzo proste. Niech każdy odpowie sobie na pytanie: dokąd jadę na groby 1 listopada?” tak twierdzi ktoś, kto do tych słów dodaje „Warszawiakiem trzeba się urodzić”. Wiele osób twierdzi, że warszawianami są nie tylko osiedleńcy. Rzekomo są nimi także „prawobrzeżni”.

abc… treść w przygotowaniu…
abc…
abc…

„Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu”.   | 

„Kto pyta, nie błądzi”. Ocena własnej wiedzy lub niewiedzy jest pierwszym krokiem do poznania tego, co powinno się wiedzieć.

Urzędowa poczta elektroniczna zasady doręczania i odbioru przesyłanej drogą elektroniczną korespondencji to następstwo obowiązku jej adresata.

Adresat | Odbiorca Ogólne zasady odbioru; obowiązki adresata korespondencji urzędowej doręczanej pocztą elektroniczną.

 Informacja ostrzegam przed konsekwencjami z powodu wykorzystywania adresu mailowego w celach niezgodnych z przepisami prawal